Titaanist

Vastupidav titaan

Titaanil on tohutu vastupidavus ja kergus. Viimistletuna on nähtav ebatavaline hallikas kuma ja hõbedane helk. Materjal näeb välja valgekulla ja plaatina sarnane ja on hübriidne hõbevalge. Inimesed kellel esineb allergiat nikli, kulla või hõbedaga, ei pea enam sellepärast muretsema.

Titaanist tehakse sulameid vanaadiumi, molübdeeni, ning muude elementidega, et moodustada tugevaid kergekaalulisi sulameid. Lennunduse, kosmose, autotööstuse, meditsiini, sporditarvete, F1, kuulivestid, proteesid, implantaadid jms tarbeks. Tegu on peaaegu sama vastupidava metalliga nagu plaatina.
Titaani tootmiseks kasutatakse ka üpriski kallist magneesiumi, mistõttu on titaanil suhteliselt kõrge turuhind. Titaani tihedus on 4,5 g/cm³. Pean titaani ehtemaailma lipulaevaks omaduste poolest.

Unikaalne ehete materjal

Abielusõrmuseid on võimalik kombineerida erinevate väärismetallidega. Graveerituna näeb välja ilus. Titaani anodeerimine võimaldab saavutada erinevaid toone, nagu sinakas-violetne, roheline, pronks, purpur jne. Gamma varieerub ja värvid segunevad.

Võimalik on tooriku kuju muuta sepistamise käigus. Materjal on nö. ”voolitav” Kuumutamisel kuni +2500’C  TITAAN muutub ere-punaseks ja läbipaistvaks. Hästi plastiline. Tekib tunne, et kohe sulab kõik kokku. See on müüt. Mina pole +1600’C juures materjali sulama saanud kodustes tingimustes. Selleks on laserid- laborid ja eritehased. Materjal võib süttida hoopiski – ereda ja pimestava leegiga. Jahutamisel titaan taheneb mõne sekundiga ja on hetkega sitke ja tugev taas. Kõik sõltub paksusest. Peenem traat põleb lihtsalt ära kõrgel temperatuuril sekunditega.

TITAANI võib kuumutada järjest +300′ C juures u. 2000/h ja rohkemgi veel. Talub ka väga madalaid temperatuure kuni -200′ C. Merevees võib vabalt settida sajandeid, et tekiks õhuke korrosioon pinnale.

Titaanil on omad kindlad piirid muidugi ees, mis seab mulle teatud raamid. Abielusõrmusteks ideaalne materjal.
Kõik tööd valmivad – kavandist lõppviimistluseni käsitööna. Sõrmuste puhul kasutan titaani 6AL-4V (grade5). Materjal on äärmiselt nahasõbralik – soe ja ergonoomiline. Kullaga kombineerides ja käsitsi graveeritud abielusõrmused näevad välja ilusad ja isikupärased.

Titaanist Bilbao Guggenheim muuseum
Titaanist Bilbao Guggenheim muuseum

Titaan maailmas

Titaan on valitud materjaliks Pekingi ooperimaja ja Abu Dhabi lennujaama elliptilise katuse ehitamiseks. Bilbaos asuva arhitektuuri suurteose Guggenheimi muuseumis on kombineeritud titaan, klaas ja kivi.

Jaapanis on seda unikaalset materjali kasutatud juba üle 40 aasta. Sajad ehitised kasutavad titaani, mis on edukalt lahendanud korrosiooniprobleeme paljudes tugevalt saastunud piirkondades, linnades ja rannikualadel.

Mujal maailmas kannavad titaanist ehteid ja sõrmuseid paljud tuntud inimesed. Nende hulgas nt. Kristin Scott Thomas, Kate Moss, Jeremy Renner ja Kät, ning paljud teised. Titaan on hea alternatiiv, kui tahetakse eristuda.